V roce 1949 podal návrh na jeho vybudování obecní kronikář Tomáš Pfefrček.
Autorem pomníku, včetně reliefu hlavy a podpisu, je akademický sochař Antonín Lhoták (1897- 1975).
Balvany buližníku byly dovezeny z nedalekých Kozích hřbetů.
Odhalení proběhlo 5. října 1952 v 15.oo hod. Tomášem Pfefrčkem, za účasti významných osobností včetně pěti Alšových potomků. V roce 1973, při 60. výročí úmrtí Mikoláše Alše, došlo k přestavbě pomníku. Byla zvýšena jeho střední část a rozšířen základ. Kameny opět přivezeny z Kozích hřbetů. Na přestavbě pracovali Tomáš Pfefrček, Antonín Lhoták akad. sochař, J.Havránek, p. Suza. Dne 6. října 1973 byl pomník znovu předán veřejnosti.
seznam internetových zdrojů:
http://www.historiesuchdola.cz/pomnik_ales.php


