Přidat památku

Památník Jana Palacha a Jana Zajíce na Václavském náměstí v Praze

Obec: 
Praha
Katastrální území: 
Nové Město
Poloha: 
50.079445, 14.430411
Památky v okolí: 
na mapě, v tabulce

Pomník je umístěn několik metrů od kašny před budovou Národního muzea na Václavském náměstí v Praze, kde se Jan Palach 16. ledna 1969 polil benzínem a zapálil. Na tomto místě se v následujících dnech konala hladovka na podporu jeho požadavků a byla zde také vystavena jeho posmrtná maska.

Autory pomníku jsou výtvarnice Barbora Veselá a architekti Čestmír Houska a Jiří Veselý. Na rozdíl od naprosté většiny memoriálních artefaktů zdůraznili horizontálu – z dlažby chodníku vystupují dvě nízké kruhové mohyly propojené bronzovým křížem (pomník má současně symbolizovat lidskou postavu jako pochodeň). Poloha kříže naznačuje směr, kde zapálený Jan Palach padnul k zemi. Na levém rameni kříže jsou umístěna jména Jana Palacha a Jana Zajíce s jejich životními letopočty.

Autoři pomníku v soutěžním návrhu uvedli, proč zvolili tento symbol: „V našem kulturním prostředí byl s obětí spojován vždy symbol kříže. V křesťanské tradici kříž přináší vykoupení. Náš kříž se svým významem blíží křížům označovaným jako smírčí. Ty byly obecně a většinou vztyčovány ve volné krajině jako pomníky smířené viny, jako přiznání a odčinění neblahé události a možnost vyrovnání se s ní. Nechceme však konejšit. O našem kříži nelze s konečnou platností rozhodnout, je-li před vztyčením a nebo je z naší lhostejnosti už povalen, stejně jako vynořující se vrcholky mohyl se mohou právě propadat do podzemí – do našeho podvědomí, do zapomínané a zatlačované historie a pomalu mohou splynout s terénem.“


Zdroj textu: http://www.janpalach.cz/cs/default/mista-pameti/nm

Fotografie objektu
Fotografie objektu
Přidáno: 
19. ledna 2015
z účtu: 
admin

Komentáře

Obsah tohoto pole je soukromý a nebude veřejně zobrazen.
  • Webové a e-mailové adresy jsou automaticky převedeny na odkazy.
  • Povolené HTML značky: <a> <em> <strong> <cite> <code> <ul> <ol> <li> <dl> <dt> <dd><h2><h3><p><b><hr><img>
  • Řádky a odstavce se zalomí automaticky.

 

CAPTCHA
Před odesláním komentáře prosím vyplňte následující pole.