Jedno z nejosudovějších míst české historie, které se zapsalo černým písmem do dějin našeho národa, se nachází v Praze na Bílé Hoře. Připomíná ho mohyla, věnovaná zde padlým bojovníkům v roce 1620. Mohyla stojí uprostřed travnaté pláně o rozměrech asi 300 x 300 metrů, na jejím nejvyšším bodě. Byla postavena v roce 1920 k 300. výročí bitvy. Jejím autorem je František Bílek. Na mohyle lze číst nápis „Padlým bojovníkům, sokolská župa podbělohorská, 1620-1920.
Již se stalo tradicí, že každý rok probíhá na Bílé hoře, na pláni u obory Hvězda, rekonstrukce této bitvy, na kterou se sjíždí vojáci z celé Evropy.
Seznam internetových zdrojů:
http://www.fototuristika.cz/tips/detail/725

