Sousoší prasat v Přešticích

Není možné zobrazit mapu. Nedošlo k navázání apojení k serveru Google maps, nebo nemáte ve svém prohlížeči zapnutý JavaScript.
Obec: 
Přeštice
Katastrální území: 
Přeštice
Okres: 
okres Plzeň-jih
Souřadnice: 
49.569437, 13.327214
Druh památky: 
Socha
Památky v okolí: 
na mapě, v tabulce
Nejbližší sídlo: 
Přeštice

Sousoší přeštických černostrakatých prasat. Přeštické černostrakaté prase, je jeden ze symbolů Přeštic.

Přeštické prase vzniklo v začátcích pravděpodobně křížením českého prasete (českého hřebenáče) a švábsko-hallského barevného prasete (bavorského), která se kolem roku 1850 na Přešticku, Klatovsku a Domažlicku chovala. K jeho dalšímu vyšlechtění bylo využito postupem let několika dalších významných světových plemen. Díky tomu bylo přeštické černostrakaté prase dlouhá léta používáno jako plemenné k rozšiřování chovů prasat.

Na památku přeštického černostrakatého plemene prasat i k uctění vynikající práce přeštických chovatelů a plemenářů, jsou v areálu bývalého zemědělského družstva u hlavní cesty z Přeštic do Klatov, umístěny na podstavci dvě prasata z kameniny, od autora Jaroslava Podmola.

Přeštickým se často stává, ať jsme kdekoliv a jakkoliv daleko od  našeho města, že když přijde řeč na Přeštice, tak říkají: "No jo Přeštice, ty znám, tam mají ty dvě prasata nahoře na kopci u kostela". Nebo: “Vždycky když projíždím Přešticemi, tak se dívám, jestli tam ještě jsou?". Občas slyší i názory nepříznivé: “To je příšerné, kdo to tam dal?“ A někteří říkají městu dokonce „Kanzendorf“ nebo "Prastice".

Vepříci z Přeštic zvítězili v anketě iDNES.cz a MF DNES o nejbizarnější sochu v kraji. Od 1 343 čtenářů, kteří se zapojili, získali 648 hlasů. Druhé místo si připsaly také Přeštice, kosmonauti postavení v akci Z se zamlouvali 325 hlasujícím.


Fotografie objektu
Fotografie objektu
Odkaz na tuto stránku: 
https://www.drobnepamatky.cz/node/9021
Přidáno: 
29. prosinec 2014
Upraveno: 
11. březen 2017
Vložil(a): 
admin

Komentáře

Obsah tohoto pole je soukromý a nebude veřejně zobrazen.
  • Webové a e-mailové adresy jsou automaticky převedeny na odkazy.
  • Povolené HTML značky: <a> <em> <strong> <cite> <code> <ul> <ol> <li> <dl> <dt> <dd><h2><h3><p><hr>
  • Řádky a odstavce se zalomí automaticky.

 

CAPTCHA
Před odesláním komentáře prosím vyplňte následující pole.