Přidat památku

Socha na vysokém sloupu u Losiné

Obec: 
Losiná
Katastrální území: 
Losiná u Plzně
Poloha: 
49.659129, 13.459396
Památky v okolí: 
na mapě, v tabulce

Fotografie objektu
Přidáno: 
26. února 2014
z účtu: 
admin

Komentáře

Jiří Kantor

Jde o sochu sv. Jana Nepomuckého, která byla nedávno zrestaurována. Viz:

Při silnici z Losiné na Nebílovy v místech, kde vedly hranice mezi šťáhlavským a nebílovským panstvím Jakuba Černína, stojí kamenná socha sv. Jana Nepomuckého. Jedná se o barokní plastiku na hranolovém podstavci a válcovém sloupu. Černín zde sochu nechal postavit a materiál na ni neváhal dovést z dalekých krajů. Pískovec je pravděpodobně z Podkrkonoší a žulové schody také nejsou z místních lomů. Podobná žula se nachází na severu Polska.
Původně na sloupu stála jiná socha, kterou později nahradila socha barokní. Jedná se o dílo neznámého autora, který tvořil v raně barokním slohu, ještě pod vlivem pozdní renesance. Pro sochu byl použit nezvykle vysoký toskánský sloup, který se u plastik tohoto světce nepoužívá.
Socha byla dlouhá léta poškozená, přibližně od konce druhé světové války chyběla hlava. Dále byly uraženy ruce, které držely kříž s ukřižovaným Kristem, a také povětrnostní vlivy na soše udělaly své. V roce 2015 obec Losiná rozhodla o její záchraně a oslovila restaurátorskou firmu, která provedla i modelaci hlavy a rukou. Žula na doplnění soklu byla dovezena opět ze severu Polska.
Na červené turistické trase tak vznikla nová zastávka, nové poutní místo. Socha sv. Jana Nepomuckého není prohlášena za kulturní památku. (text: mandloň)

Obsah tohoto pole je soukromý a nebude veřejně zobrazen.
  • Webové a e-mailové adresy jsou automaticky převedeny na odkazy.
  • Povolené HTML značky: <a> <em> <strong> <cite> <code> <ul> <ol> <li> <dl> <dt> <dd><h2><h3><p><b><hr><img>
  • Řádky a odstavce se zalomí automaticky.

 

CAPTCHA
Před odesláním komentáře prosím vyplňte následující pole.