Oválná barokní stavba, umístěná do východní části areálu kostela sv. Prokopa. Vnějšek kaple je členěn lizénovými rámci a oválnými okny, nad nimi korunní římsa. Průčelí je vyvrcholeno trojúhelným štítem. V interiéru fresky Posledního soudu, Smrt sv. Františka Xaverského, Smrt bezbožného a iluzivní malba oltáře sv. Kříže.
Dr. Ant. Podlaha ve své knize Posvátná místa Království českého (díl VII, Vikariát Slánský, str. 209-211),vydané roku 1913, se o kapli zmiňuje následovně:
"Kolkolem kostela rozkládá se bývalý hřbitov (na němž se od roku 1830 nepochovává) ohražený zdí, jejíž nároží tvoří otevřené dovnitř výklenkové kaplice; na straně východní stojí pěkná barokní kaple sv. Kříže. Jest v půdorysu oválová, stěny její jsou lisenami rozčleněny. Římsa podstřešní jest na třech stranách segmentovitě prohnutá nad elliptickými okny; nad průčelím jest trojhranný ořímsovaný štít. Střecha vzdutá, prejsy krytá, zakončená zděnou lucernou.
Vnitřek rozčleněn jest pilastry, na nichž spočívá profilovaná římsa kolkolem obíhající. Klenba jest kopulovitá; na ní effektní malba znázorňující „Poslední soud": uprostřed Kristus v oblacích trůnící; po pravici jeho spravedliví, po levici zavržení; pod Kristem na jedné straně andílek se štítem na němž jest nápis: „Pojďte Požehnanj ; na druhé straně rovněž andílek se štítem, na němž jest nápis: „Diete Zloržecženij". Na bočních stěnách jsou naproti sobě malby:
na straně evangelijní „Smrt sv. Františka" jakožto příklad smrti člověka bohabojného; na protější straně znázorněna smrt člověka bezbožného.
Mensa oltáříku a predella s tabernákulem jsou nové, provedené ve slohu barokním; na tabernákulu kříž s Ukřižovaným, po stranách sochy P. Marie a sv. Jana, vesměs práce barokní z druhé polovice XVIII. stol.
Na stěně za oltářem namalována jest římsová a volutovaná architektura; kolem oválového okna (zakrytého) namalovány paprsky a obláčky."