Přidat památku

Smírčí kříž ve Verměřovicích u školy

Obec: 
Verměřovice
Katastrální území: 
Verměřovice
Poloha: 
50.004047, 16.562046
Památky v okolí: 
na mapě, v tabulce

Text z tabulky u kříže:
Připomíná tragickou událost, která se udála mezi č.p.15 a 19 (nedaleko školy), při které dívka nešťastně zabila svého milého, který ji chtěl vystrašit.

Fotografie objektu
Autor fotky: Pavlína Koncošová
Fotografie objektu
Autor fotky: Pavlína Koncošová
Přidáno: 
30. června 2016
z účtu: 
Pavlína Koncošová

Komentáře

turco

Smírčí kříž ve Verměřovicích stál původně před stodolou patřící k č.p. 19, kde k nešťastné události došlo (WGS-84 50.0043606N, 16.5628989E). Někdy po roce 2000 byl kříž přemístěn před budovu základní školy, aby byl více na očích veřejnosti. Samotné přemístění kříže vzbudilo v obci menší rozruch, protože s tím někteří nesouhlasili. Navíc přemístění proběhlo bez souhlasu majitelů pozemku.

Na kříži je vykreslen vystouplý reliéf, který představuje vřeteno s přízí. Podle jedné pověsti má kříž s reliéfem připomínat moment, kdy se chasník pokusil vystrašit svou milou, která se vracela z přástek. Ta se sice lekla, ale místo útěku ho udeřila přeslenem a na místě ho zabila.
Tato pověst je prý ve zdejší kronice popsána trošičku jinak. Podle ní se dívka vracela pozdě večer takřka s „plnou polní“. V jedné ruce totiž vlekla celý kolovrat, ve druhé stoličku. A když na ni její amant vybafl, dívka ho nepoznala a dala mu proto ránu stoličkou tak šikovně, že ten ihned klesl k zemi mrtev.

Obsah tohoto pole je soukromý a nebude veřejně zobrazen.
  • Webové a e-mailové adresy jsou automaticky převedeny na odkazy.
  • Povolené HTML značky: <a> <em> <strong> <cite> <code> <ul> <ol> <li> <dl> <dt> <dd><h2><h3><p><b><hr><img>
  • Řádky a odstavce se zalomí automaticky.

 

CAPTCHA
Před odesláním komentáře prosím vyplňte následující pole.