Přidat památku

Kříž

Památky vhodné pro vkládání do této databáze: samostatně stojící kříže na vlastním podstavci v krajině i zastavěných oblastech, kříže umístěné na mostech. Přednostně zapomenutá torza křížů v krajině, hlavně oborané kříže (stále mizí) a můžete být poslední, kdo je zdokumentuje.

Památky, které nevkládat: kříže na hřbitovech, ani centrální kříže, které jsou výbavou snad každého hřbitova. Kříž na památku již nepoužívaného hřbitova bez náhrobků je povolen. Kříže na budovách (v pro ně připravených výklencích, domovní znamení), ozdoby zdí, pokud není doloženo nebo zjevné, že toto umístění není původní výzdoba, ale jedná se o památku přemístěnou ze samostatného umístění na místa dodatečně. Drobné křížky u míst dopravních nehod a podobných případů, které bývají dočasné.

Kříže na mapě Česka

Křížkřížek, krucifix je nejčastější drobnou památkou v krajině. Jedná se o geometrický obrazec ze dvou úseček či obdélníků, v terénu pak z hranolů, které svírají pravý úhel a dělí tak jednu z úseček vedví. Historie symbolu je již předkřesťanská. Kříže se dají rozdělit na dřevěné, kamenné, litinové a netradiční kříže. 

Dřevěné kříže

Dřevěné kříže vznikaly už ve středověku a starověku. Tyto památky se však nemohly v terénu dochovat. Současné dřevěné kříže jsou patrně staré maximálně sto let, spíše mnohem mladší. Dřevěné kříže byly a jsou na svém místě při zchátrání nebo po zániku obnovovány.

Dřevěné kříže bývají mnohem mohutnější než kamenné či litinové kříže. Je to tak z důvodu větší odolnosti mohutnějšího objektu.

Materiál tvoří dřevo, někdy hřeby či podobný systém pro uchycení dvou dřevěných částí. Novější kříže jsou někdy izolovány od země vyzdvižením na postranní kolejnice. Kříže bývají mořené a natřené, nejčastěji černou či hnědou barvou, existují však i oblasti s barvenými kříži (Horní Bříza - Kaznějov). Na některých křížích bývá, či byla kovová tabulka s nápisem. 

Většinou jsou bez výzdoby, někdy je na nich plechová silueta Ježíše Krista.  

 

Kříž u České Doubravice

 

Kříž u Radčic

Kamenné kříže

Kamenné kříže se objevují od středověku podobně jako dřevěné kříže. Jejich nejstarší varianty, které na rozdíl od dřevěných křížů vydržely dodnes, jsou popsány na stránkách Smírčí kříž a Křížový kámen.

Materiál tvoří opracovaný kámen, často žula nebo pískovec. U novějších památek jsou části spojeny kovovým drátem či šroubem. Novodobé kamenné kříže mívají zvlášť část pro základnu, podstavec (sokl), někdy nástavec a samotný kříž. Přední plocha podstavce či nástavce bývá zdobena rámováním, někdy je zde vytesán letopočet, iniciály, grafický symbol (srdce, kříž, meč, sekyra atd.) později i delší texty. 

Kříže u Radimovic

 

kříž v Chudči

Litinové či kované kříže 

Nejčastějším křížem v české krajině je litinový kříž na kamenném podstavci. Tyto kříže se objevují od 19. století, často na místech, kde dříve stály kříže dřevěné. Litinové kříže mohou mít opět řadu variant, liší se velikost a výzdoba samotných křížů, výška a tvar podstavců. Velké množství litinových křížů bylo zničeno v letech 1948 až 1989, v některých lokalitách patrně programově. U některých objektů byla pouze uříznuta či utržena litinová část, podstavec byl ponechán na místě, často povalen. Litinové kříže dodnes čelí "sběračům kovů", což dokazuje neschopnost státu čelit tomuto organizovanému zločinu sběračů a sběren. Většina litinových křížů byla postavena před rokem 1938. 

Materiál tvoří opracovaný kámen, či více kamenů, litina, zlacené či stříbřené detaily. Litinové kříže mívají základnu, podstavec (sokl), někdy nástavec a samotný litinový kříž. Některé chybějící litinové kříže jsou nahrazeny a nahrazovány "plastem" - laminátovou pryskyřicí (vážně), ty totiž nemá cenu "vracet" ve sběrně. Přední plocha podstavce či nástavce bývá zdobena rámováním, někdy je zde vytesán letopočet, iniciály, grafický symbol (srdce, kříž, meč, sekyra atd.) později i delší texty.

Kříž u Vejprnic

 

Kříž u Chynína

Netradiční kříže

Mezi pamětní kříže jsou řazeny i netradiční novodobé kříže z různých materiálů. Také objekty, které vypadají částečně jako pomník a částečně jako kříž a nelze pro špatný stav objektu či nejasné vymezení objekt blíže určit. Patrně jsou mezi pamětní kříže zahrnuta také méně výrazná boží muka

.    

Kříž u Lhovic ,

 

 Netradiční kříž v lese u Kralovic

Místa pamětních křížů

Pamětní kříže byly stavěny jak v zastavěných oblastech, tak mimo ně. Některé důvody a místa: 

  • Vyznačení rozcestí, křižovatky. 
  • Označení hranice pozemků, hranice správních území obcí. 
  • Vyznačení, estetické zdůraznění místa dalekého rozhledu, či jiné přírodní zajímavosti. 
  • Tradiční zajímavé místo, blízkost památného stromu, původní pohanské stromy. 
  • Místo významné události, bitvy, neštěstí. 
  • Nepřehlédnutelné místo u cesty.
  • Náves.
 Kolemjdoucí

Dobrý den. Prosím kde najít informaci o kříži v Chudoslavicích u Litoměřic. Chceme jej renovovat.Děkuji

 Kolemjdoucí

Dobrý den. Prosím kde najít informaci o kříži v Chudoslavicích u Litoměřic.Děkuji Mrázková. Chceme jej renovovat.

Lucie Maršálková (host)

Dobrý den,
ráda bych se zeptala na symbol kalicha v podstavci křížů (litinových nebo kamenných) u cest. Znamená to, že je nechal postavit evangelík nebo se může jednat o univerzální křesťanský symbol užívaný i katolíky? děkuji Vám. Lucie Maršálková

paulmara
Antonín Bouda (host)

Na svých procházkách poměrně často v krajině poměrně často nacházím objekty které označujete jako drobné památky. Pro severní část bruntálsky jsou typické zejména německé pomníky padlým v 1. sv. v. Chtěl jsem se o některých dozvědět více, zeptal se GOOGLE, který mě poslal sem k vám - ale bohužel z okresu Bruntál tu není prakticky nic - pouze 2 položky. Exiytuje nějaká úplnější databáze?
Dík za odpověď.

admin

Další databáze je zde: http://www.vets.cz/vpm/mista/okres/27-bruntal/ , jinak asi jen případné lokální zdroje.

Josef Nohýnek (host)

Dobrý den,

mám dotaz ohledně památek tohoto druhu přesněji jednoho kříže.
Je značně zanedbaný před zničením. Kdybych měl zájem ho jako soukromá osoba opravit musím se spojit s nějakým státním úřadem a žádat o povolení nebo se stačí domluvit s majitelem pozemku na kterém kříž stojí? Nikde jsem nenašel jasnou odpověď.
S přáním hezkého dne předem děkuji za odpověď.

P.S. prosím o odpověď na uvedený e-mail.

Obsah tohoto pole je soukromý a nebude veřejně zobrazen.
  • Webové a e-mailové adresy jsou automaticky převedeny na odkazy.
  • Povolené HTML značky: <a> <em> <strong> <cite> <code> <ul> <ol> <li> <dl> <dt> <dd><h2><h3><p><b><hr><img>
  • Řádky a odstavce se zalomí automaticky.

 

CAPTCHA
Před odesláním komentáře prosím vyplňte následující pole.