Druhé vojenské mapování z let 1836 - 1852 je již mnohem přesnější než první vojenské mapování. Před druhým mapováním proběhla vojenská triangulace (rozdělení území na trojúhelníky a dopočítání vzdáleností pomocí snadnějšího výpočtu úhlů). Mapování se nazývá Františkovo, podle krále Františka I. Mapa má měřítko 1:28 800, je barevná a má pouze německé popisky. V druhém vojenském mapování nejsou vrstevnice, sklon svahů se určuje schematicky, tmavším šrafováním při vzrůstajícím sklonu.
Praha na druhém vojenském mapování s výraznou fortifikací Malé Strany
Kde najít mapy II. vojenského mapování
Oldmaps.geolab.cz
Patrně nejkvalitnější mapy II. vojenského mapování dostupné online. Odkaz obsahuje parametry 1500px x 1500px, které nastavují rozměr pro zobrazovanou mapu. Ovládací prvky mapy jsou v dolní části stránky. Mapy zde nejsou georeferencializovány.
První vojenské mapování na Oldmaps, zobrazení mapového listu a ovládací prvky
Mapy.cz
V seznamu pokladů jsou označeny jako "Z 19. století" bez bližšího popisu. Mapy jsou georeferencializovány (listy digitálně spojeny a umístěny na souřadnice), snadno se přepínají vrstvy, měří se, plánuje, atd.
Výběr Druhého vojenského mapování na mapy.cz
Národní geoportál INSPIRE
Vpravo zapněte "II. vojenské mapování" a vypněte ostatní vrstvy. Mapy jsou georeferencializovány (listy digitálně spojeny a umístěny na souřadnice).
Výběr Druhého vojenského mapování na Geoportálu Inspire
Plzeňský kraj - Mapové podklady České republiky
Vpravo nahoře zvolte "II. voj. mapování 1836-1852". Mapy jsou georeferencializovány (listy digitálně spojeny a umístěny na souřadnice).
Výběr Druhého vojenského mapování na Mapách Plzeňského kraje
Drobné památky na mapách II. vojenského mapování
Na mapách druhého vojenského mapování jsou drobné dřevěné (spalné) památky značené černou barvou, kamenné a cihlové (nespalné) jsou značeny červenou barvou. Mapování používá pro zobrazení drobných památek pouze dva symboly. Kříž (s náznakem stínu doprava) a kapli (bez stínu). Sochy jsou značené jako kříže. Kaple, a větší boží muka, jakou značeny jako kříž na válci.
Označené drobné památky u Drahotína. Černě dřevěné objekty, červeně kamenné či cihlové.
Využití při hledání drobných památek
Mapy druhého vojenské mapování jsou celkem přesné a patrně by dle nich šlo dohledat drobnou památku, přehlédnutou při tvorbě novějších map. Dá se však předpokládat, že pokud památka není zakreslena v novějším mapování, tak zanikla. Řada dřevěných památek byla postupně přestavěna na kamenné, či na kamenné s litinovým křížem.
Jak zjistit polohu konkrétní památky
Mapy II. vojenského mapování byly georeferencializovány (listy digitálně spojeny a umístěny na souřadnice). Je tedy možné zjistit přesné souřadnice. Tuto operaci umožňuje zmíněný Národní geoportál INSPIRE.
- Přibližte se na památku.
- Z levého horního menu zvolte ikonku "i" a klepněte na památku. Vpravo se otevře panel s informace o místě, kde jste klepli. V tomto panelu je i souřadnice místa.
- Souřadnici můžete okopírovat a například vložit do hledání na Mapy.cz, které ji i převede na decimální tvar.
Zjištění souřadnice objektu na mapě II. vojenského mapování
Přepočítání souřadnic na decimální tvar na mapy.cz
Další vývoj
Druhé vojenské mapování bylo v 2. polovině 19. století nahrazeno třetím vojenským mapováním.