V letech 1957 až 1972 proběhlo na Území České republiky další mapování, výsledné mapy jsou ještě podrobnější než předchozí Topo S-1952. Mapy mají měřítko 1 : 10 000. Část území je zakreslena ještě před socialistickým scelováním pozemků a likvidací cestní sítě. Mapy jsou barevné, obsahují vrstevnice, řada jevů je zakreslena podobně jako na dnešních mapách.
Pohled na Topografickou mapu 1 : 10 000 u Černovic
Topografické mapy 1 : 10 000 jsou posledním veřejně dostupným historickým mapováním. V roce 1968 vzniká systém Základních map ČSSR, ze kterého vychází i současné mapy.
Kde najít Topografické mapy 1 : 10 000
Mapy nebyly georeferencializovány (listy nebyly digitálně spojeny a umístěny na souřadnice). Jsou tak dostupné pouze jako nespojené listy na webu ČÚZK.
Geoprohlížeč ČÚZK
Geoprohlížeč ČÚZK umožní zobrazit mapy Třetího vojenského mapování, Speciální mapy, mapy Stabilního katastru a Topografické mapy S-1952 a Topografické mapy 1 : 10 000.
Ovládání aplikace není příliš intuitivní, proto je zde popsané, níže postup v obrázcích:
- Na stránce http://geoportal.cuzk.cz/geoprohlizec/ klepněte na tlačítko "Změnit mapu", pomocí posuvníku otevřené nabídky najděte položku "Archivní mapy" a klepněte na ni. Na první pohled se mapa nezmění, pouze se v pravém dolním rohu objeví nápis "Archivní mapy".
- Přibližte se na oblast, ze které chcete vidět archivní mapu.
- V horním menu klepněte na tlačítko "Aktivní vrstva" (šesté zleva).
- Klepněte do mapy, na místo, jehož archivní mapu chcete vidět.
- Zobrazí se okno "Archiválie ÚAZK", ve kterém si můžete vybírat ze zmíněných map (Topografické mapy v systému S-1952 (1951-1971 - 1 : 10 000).
- Po klepnutí na mapový list se zobrazí okno s mapou ze serveru Archivní mapy (Ústřední archiv zeměměřictví a katastru). Stejného výsledku dosáhnete i pomocí návodu níže přes aplikaci Archivních map.
Archivní mapy (Ústřední archiv zeměměřictví a katastru
Postup:
- Na stránce http://archivnimapy.cuzk.cz/ klikněte na odkaz "Topo S-1952".
- Otevře se mapa České republiky, přibližte se na požadovanou oblast.
- Po přiblížení na oblast bude možné v pravém panelu zaškrtnout volbu "1 : 10 000 výběr listů".
- Následně vyberte ze svislého menu vpravo nástroj "Vybrat území obdélníkem".
- Klepněte na požadovaný list, otevře se malé okénko, v něm klikněte na odkaz "mapa".
- Otevře se nové okno s mapovým listem.
- Každé okno s mapou (listem) má URL a dá se na něj odkázat. Přepisem označení listu v URL se dá přecházet mezi sousedními listy. Označení sousedních listů jsou na mapě otevřeného listu nahoře, dole a po stranách.
Drobné památky na Topografických mapách 1 : 10 000
Drobné památky jsou značeny třemi symboly.
- Kříže, sochy, boží muka a kapličky jsou zobrazeny jednoduchým křížem.
- Kaple jsou značeny černým kolem s křížem na vrcholu.
- Pomníky jsou značeny ikonou pomníku.
Drobné památky na Topografické mapě 1 : 10 000 u Telic
Na Topografických mapách 1 : 10 000 je zakreslena většina drobných památek mimo zastavěná území, méně často i ty v zastavěných územích, kromě kaplí. Chybí v nich tak většina pomníků padlým. V oblasti Železné opony a širokého hraničního pásma je zakresleno minimum drobných památek.
Využití při hledání drobných památek
Terénní průzkum při tvorbě Topografických map 1 : 10 000 nebyl tak kvalitní jako při předchozí tvorbě Topo S-1952. Řada existujících památek nebyla zakreslena, chybí velké množství drobných památek v lesích a v polích. Důvěryhodnější je Topo S-1952, Topografické mapy 1 : 10 000 jsou však přesnější.
Jak zjistit polohu konkrétní památky
Topografické mapy 1 : 10 000 nebyly georeferencializovány (listy nebyly digitálně spojeny a umístěny na souřadnice). Polohu lze tak zjistit pouze porovnáním s jinými podklady, ideálně se současnými mapami, historickým a současným leteckým snímkem.
Další vývoj
Z Topografických map 1 : 10 000 vychází dnešní Státní mapové dílo - Základní mapy 1 : 10 000.