Přidat památku

Jak nefotit drobné památky

Ukázky případů, které nejsou pro tuto databázi vhodné. Vše popisuji zjednodušeně, pokud umíte fotografovat, berte to prosím místy s nadhledem.

Pro databázi jsou preferované dokumentační fotografie na šířku s drobnou památkou cca na středu fotografie. Výška památky by měla zabírat cca polovinu výšky fotografie, aby bylo zachyceno také okolí památky.

Nevhodné: Čelní pohled

Fotka s čelním pohledem je vyfocená kolmo k přední straně památky. Čelní fotografie je nevhodná, protože potlačuje informaci o prostorové podobě památky. S nadsázkou se dá říci, že objekt zobrazený na čelní fotografii může být klidně pouze namalovaný na papírové desce. 

Z tohoto důvodu je lepší fotit památku nikoli přímo zepředu ale z určitého úhlu. Při focení pod úhlem už je vidět i jeden z boků památky a jeho zadní hrana. Z takové fotky lze získat lepší představu o podobě objektu než z čelní fotky.  

Nevhodná fotografie focená přímo zepředu (čelní fotka)

Pro porovnání fotografie focená správně z určitého úhlu, ne čelně

Nevhodné: Fotka na výšku

Fotit památky na výšku není vhodné z několika důvodů:

 • Na fotce je vidět méně z okolí památky, což znemožňuje pozdější ověření umístění památky v krajině.  
 • S fotkami na výšku se hůře pracuje při zpracování, zmenšování a zobrazování na stránce památky.

Focení na výšku má někdy svá pozitiva, dá se o tom dlouze polemizovat atd. Pro potřebu databáze však pořizujte pokud možno hlavní fotku objektu na šířku.

 • Samozřejmě, pokud objekt stojí v úzké ulici a na šířku by se na fotku nevešel, použijte fotku na výšku.  
 • Na výšku je samozřejmě možné dělat další fotky, detaily desky s nápisy atd.

Nevhodná fotka na výšku

Nevhodné: Křivá fotka

Častokrát se nepovede vyfotit objekt úplně rovně. Bývá na fotce otočen oproti skutečnosti o několik stupňů doleva, či doprava. V grafických programech se dá tento defekt snadno odstranit.

Příliš otočená fotka, to už zachránit nepůjde 

Jak poznat křivou fotku?

Pokud s focením začínáte, tak fotku otočenou o jeden až tři stupně bez pomůcek nepoznáte. Časem si na to vycvičíte oko. Obecně se dá říct, že: 

 • Linie obzoru by měla být rovnoběžná s horní a spodní hranou fotky. 
 • Linie, která je na památce kolmá k zemi (stěna památky, svislice kříže) by měla být rovnoběžná s levou a pravou hranou fotky.

Programy pro práci s fotkami umožňují u fotky zobrazit Mřížku, což je řada svislých a příčných linií přes plochu fotografie, díky kterým snadněji porovnáte, zda vodorovné a svislé linie fotky nejsou otočeny.

Jak otočit fotku, tak aby byla rovně?

Pro operační systém Windows existuje program XnView, ten je pro nekomerční použití zdarma. Umožňuje třídit fotografie a provádět s nimi řadu úprav včetně otočení. Program je ke stáhnutí třeba zde: http://www.slunecnice.cz/sw/xnview/ , je česky, ovládání je intutivní. 

Otevřete v něm obrázek, který chcete otočit, následně v Hlavním menu klikněte na položku Obrázek / Otočit / Vlastní..." 

V dialogovém okně Otočit je možné nechat si zobrazit Mřížku, nastavit automatické oříznutí, zvolit si úhel, o který má být fotografie otočena. Po otočení fotografie ji ještě zkontrolujte a následně uložte.

Po výletě se mi osvědčilo všechny fotografie projít, odstranit nepovedené nebo duplicitní a ty které "nejsou rovně" postupně otočit. Zabere to trochu času a musí se to dělat u každé fotky individuálně. Má to však smysl, pokud se naučíte křivé fotky rozpoznávat, tak vaše starší neopravené vás budou "štvát u od pohledu ;)".

Otáčení fotky v programu Xnview

Nevhodné: Fotka z levného mobilního telefonu

Levnější mobilní telefony většinou nedělají dobré fotky. Fotky bývají rozostřené, je v nich potlačena prostorovost atd. I levné kompaktní fotoaparáty udělají lepší fotky než ty integrované v levném telefonu. 

 

Nekvalitní fotografie z levného mobilu 

Nevhodné: Fotka s necelým objektem

Na fotce památky by měl být celý objekt, od podstavy po vrchol. Nesmí být uřízlé okraje objektu.

Objekt samozřejmě může být z části skrytý třeba za blízkým stromem, s tím se nedá nic dělat. Křoví nebo kopřivy se dají vysekat klackem, nebo mačetou.

K objektu může být přiloženo více fotografií, ty kromě hlavní fotky (první v seznamu) mohou být detaily (výřezy) objektu. 

Nevhodná fotka s objektem, který se nevešel

Nevhodné: Fotka s nezvyklou perspektivou

Fotografie památek by měly být dokumentární, pokud možno focené z obvyklé výšky. Fotky focené od země či z výšky, nebo s použitím technik zkreslujících perspektivu nejsou vhodné. 

Nevhodná fotka "od země" (i když zase není tak špatná)

Nevhodné: Fotka z dálky

Objekt by neměl být focen z příliš vzdáleného místa. Bohužel někdy není objekt přístupný (zahrada) a fotit z dálky je nutností. Pokud je to možné, použijte v těchto případech zoom (přiblížení).

Nevhodná fotka z příliš velké dálky, terén umožňuje přijít blíže

Nevhodné: Fotka s objektem mimo střed

Památka by měla být přibližně ve středu fotky. Pokud tomu rozumíte, používejte zlatý řez. Fotka s památkou na okraji snímku není vhodná. 

Nevhodná fotka s objektem na jedné straně místo ve středu snímku

Nevhodné: Fotka zezadu

Objekt fotíme zepředu, nikoli zadní stranu. Na objektu by mělo být snadné poznat přední stranu. 

Fotka zadní strany je přijatelná, pokud objekt nelze zepředu vyfotit, například když je za plotem, nebo je před ním strom, křoví... 

Nevhodná fotka se zadní stranou objektu

Nevhodné: Fotka se špatným kontrastem

Může se stát, že památka má světlou barvu a pozadí je velmi tmavé, nebo je tmavá památka na světlém pozadí. Velmi často je za památkou sluncem přesvícená louka a samotná památka je tmavá. Neexistuje univerzální postup vyladění barev, jasu a kontrastu.

 

Přesvícená / tmavá fotka

Obecné rady

 • Nefoťte proti slunci. Památka získá temný odstín a okolí bude přesvícené. Zkuste zvolit úhel, kdy do objektivu nesvítí slunce. Velmi pomůže fotit ze stínu, stačí úzký stín stromu, nebo alespoň zakrýt rukou shora čočku objektivu.
 • Pokud je objekt tmavý a za ním je osvícená louka nebo nebe, zkuste objekt vyfotit s bleskem. 
 • Příliš tmavý objekt se zjasní, pokud objektiv zamíříte více k zemi ;).
 • Fotografie se dá upravit v grafickém programu. Zmíněný program XnView umožňuje řadu úprav včetně možnosti automatického kontrastu a úrovní. Tyto volby ale nemusí být vždy tím nejlepším, často fotku příliš ztmaví. 

Nevhodné: Fotka s nesouvisejícími objekty

Občas bývá u památky nepořádek, zapomenete u ní kolo, batoh, hůl. Tyto věci by na fotce být neměly. 

Na fotce by neměli být ani další lidé, ani stín fotografa. 

Nevhodná fotka s něčím, co k památce nepatří

Nevhodné: Fotka zasněžené památky

Sníh zakrývá plochy památky. Památku zkuste od sněhu očistit. Ale když jinou fotku nemáte, tak ji použijte, není to závažný nedostatek.

Nevhodná fotka se zasněženou památkou

Nevhodné: Černobílá fotografie

Památky fotíme barevně. Přiložené historické fotografie zamozřejmě mohou být černobílé (samozřejmě s citací zdroje). Nejsou vhodné ani nerealistické filtry.

Nevhodná černobílá fotografie

Obsah tohoto pole je soukromý a nebude veřejně zobrazen.
 • Webové a e-mailové adresy jsou automaticky převedeny na odkazy.
 • Povolené HTML značky: <a> <em> <strong> <cite> <code> <ul> <ol> <li> <dl> <dt> <dd><h2><h3><p><b><hr><img>
 • Řádky a odstavce se zalomí automaticky.

 

CAPTCHA
Před odesláním komentáře prosím vyplňte následující pole.